اصلی ترین ابزار سئوکار : سرچ کنسول گوگل توضیحات برنامه

اصلی ترین ابزار سئوکار : سرچ کنسول گوگل

در این بخش به معرفی مهم ترین و کلیدی ترین ابزار مورد استفاده هر متخصص سئو ، یعنی سرچ کنسول گوگل می پردازیم. اگر قصد دارید با این ابزار تحلیل و بررسی وضعیت سایت آشنا شوید ، با ما همراه باشید.

سرچ کنسول گوگل چیست؟

گوگل سرچ کنسول (Google Search Console) سرویس رایگانی است که توسط Google ارائه شده است. کنسول جستجوی گوگل یک ابزار قدرتمند برای بررسی وضعیت وب‌سایت است و به مالکین وب‌سایت اجازه می‌دهد نگاه عمیق‌تری به اینکه گوگل چگونه سایت آنها را می‌بیند، داشته باشند.

این بینش برای افرادی که هدفشان افزایش بازدید جستجوی گوگل است، و می خواهند افزایش رتبه در جستجوی گوگل را تجربه کنند،بسیار اهمیت دارد. ابزار سرچ کنسول گوگل یا گوگل وبمستر تولز که نسخه ی قدیمی تر این ابزار است، مدیران وب‌سایت را قادر می‌سازد تا توانید وضعیت وب‌سایت خود در نتایج جستجوی گوگل را بررسی نموده و در صورت وجود مشکل آن را برطرف کنید.

وبسایت‌هایی وجود دارد که بیش از ۹۰ درصد ترافیک خود را از طریق جستجوی گوگل به دست می‌آورند. این منبع عظیم ترافیک به اندازه‌ای مهم است که کوچکترین اشتباهی می‌تواند یک کسب‌وکار را زمین بزند.

وبسایت‌ها می‌خواهند ترافیک ورودی از طرف گوگل را بیشتر کنند و گوگل هم از طرف دیگر می‌خواهد خدمات خودش را با کیفیت بهتری ارائه کند. این وسط یک نیاز مهم احساس می‌شود. ابزاری که بتواند نشان دهد کاربران با جستجوی چه عبارتی به وبسایت ما می‌رسند، چند درصد آنها روی نتایجی از وبسایت ما کلیک می‌کنند و احتمالاً چه مشکلاتی باعث شده وبسایت در نتایج دیده نشود.گوگل که نمی‌توانست به میلیون‌ها وبسایت موجود در دنیا پشتیبانی تلفنی یا حضوری ارائه کند‍! به همین دلیل سرچ کنسول را ساخت.حالا سرچ کنسول آماری کامل از کمیت و کیفیت حضور وبسایت‌ها اعلام می‌کند و چند تنظیم و کار مفید دیگر هم انجام می‌دهد.

اصلی ترین ابزار سئوکار : سرچ کنسول گوگل

آشنایی با گزارش‌ها و ابزارهای گوگل سرچ کنسول

سرچ کنسول گوگل ابزارها و گزارشات بسیار مهمی از وضعیت سایت را به ما اعلام می کند. شما می توانید با شرکت در دوره سرچ کنسول گوگل بطور کامل تمامی امکانات و ابزارهای سرچ کنسول را یاد بگیرید. در این بخش برخی از این موارد را جهت آشنایی کلی شما توضیح داده ایم.

 • گزارش performance یک نمای کلی از وضعیت سایت شما

در این بخش گزارشاتی از وضعیت جایگاه وب‌سایت خود در نتایج گوگل، میزان impression، CTR و نرخ کلیک دریافت می‌کنید. به کمک فیلتر قدرتمند این بخش می‌توانید این آمار را برای یک کلمه‌ی کلیدی، یک آدرس مشخص، یک کشور خاص و… دریافت کنید.

 • گزارش coverage برای چک کردن وضعیت ایندکس صفحات

گوگل برای بررسی وضعیت ایندکس صفحات، خطاهای احتمالی و روش رفع آن‌ها ابزار Coverage در سرچ کنسول جدید را ارائه داده است. با استفاده از این ابزار در سرچ کنسول جدید می‌توانید ببینید چه مقدار از صفحات سایت‌تان ایندکس شده‌اند و چند مورد به مشکل برخورده‌اند. با دانستن مشکلات برای رفع آن‌ها اقدام می‌کنید و درخواست بررسی مجدد را به گوگل ارسال می‌کنید. ابزار Coverage کمک بسیار بزرگی در این زمینه است و یادگیری نحوه عملکرد آن برای تمامی وبمسترها لازم است.

 • معرفی نقشه سایت به گوگل با ثبت سایت مپ در سرچ کنسول

یکی از مهم ترین گام هایی که باید به منظور بهینه سازی محتوا و بهبود سئو سایت برداشت، ثبت نقشه سایت در گوگل است.

برای ثبت سایت مپ یا نقشه سایت خود در گوگل می‌توانید از بخش Sitemaps در گوگل سرچ کنسول سایت خود فرم add a new sitemap را تکمیل کنید.

پس از ثبت نقشه سایت‌تان در گوگل حدوداً ۲۴ ساعت بایستی صبر کنید تا ایندکس شدن مطالب سایت شما شروع شود و بسته به تعداد لینک‌های ثبت‌شده در سایت مپ سایت شما طی مدت‌زمانی تمامی مطالب شما در گوگل ایندکس خواهد شد. فراموش نکنید مهم‌ترین چیزی که در ایندکس شدن مطالب سایت شما تأثیر خواهد داشت صبر و زمان دادن به گوگل برای ایندکس کردن سایتتان خواهد بود.

 • رسپانسیو بودن سایت و ارورها در بخش mobile usability

بخش Mobile Usability هم در گوگل کنسول مربوط به نسخه موبایل سایت شما است و می توانید از طریق این بخش مشکلات مربوط به نسخه موبایل سایت را مشاهده کنید، توجه داشته باشید که هر روز این بخش را مورد بررسی قرار دهید تا بتوانید نسخه موبایل سایت را به صورت بهینه نگه دارید و از این بخش مشکلی نداشته باشید و رتبه بیشتری در گوگل کسب کنید.

 • بررسی لینک های داخلی و خارجی سایت در بخش Links

در این بخش سرچ کنسول تمامی لینک های داخلی، لینک های خارجی و بک لینک ها را به صورت منظم و لیستی در دسترس خواهید داشت. همانطور که می‌دانید دریافت بک‌لینک از مهمترین روش‌های off page seo است. بنابراین بررسی وضعیت بک‌لینک‌ها بسیار ضروری است که این ابزار تا حد زیادی در این مورد کمک کننده است.

 • از کجا بفهمیم توسط گوگل جریمه شده ایم؟Manual actions

در صورتی که وبسایتی باعث اختلال و دستکاری نتایج جستجوی گوگل شود یا به هر دلیل عمدی یا غیر عمد امکان آسیب‌رسانی به کاربران داشته باشد، آن صفحه‌ها در این گزارش‌ها به صاحب وبسایت اعلام می‌شود.

خیلی کم پیش می‌آید اخطاری در Manual Actions اعلام شود. بیشتر این نوع اخطارها نتیجه بررسی یک کارشناس از وبسایت است و نه یک مشکل فنی شناسایی شده توسط نرم‌افزار.

اقداماتی که منجر به اخطار امنیتی و اقدامات دستی می‌شود زیاد هستند و تفاوت‌هایی دارند. اینجا فقط به عنوان نمونه به چند مورد مثال می‌زنیم:

 • وبسایت با بک‌لینک‌های غیرطبیعی و اسپم
 • محتوای اسپم
 • نوشتار مخفی یا اشباع کلیدواژه در متن
 • ریدایرکت‌های اسپم و فریب‌دهنده
 • وبسایت هک شده
 • وبسایت‌های فیشینگ

این مشکلات باید به سرعت رفع شوند. در غیر اینصورت امکان دارد کل وبسایت از نتایج جستجو به طور کامل حذف شود.

اصلی ترین ابزار سئوکار : سرچ کنسول گوگل

این ابزار مناسب چه کسانی است؟

مالکین وب سایت : حتی اگر نمی‌دانید چطور باید از google search console یا گوگل کنسول جدید استفاده کنید، بهتر است برای افزایش بازدید گوگل خود با آن آشنا شوید. شاید بتوانید با استخدام یک مدیر وب‌سایت این کار را به او بسپارید، اما فکر خوبی است که حداقل با موارد اساسی آن آشنا باشید.

 

متخصصین سئو: کسانی که بر روی بازاریابی اینترنتی تمرکز دارند، نیاز به این ابزار سئو دارند که به آنها کمک می‌کند بر افزایش ترافیک سایت با جستجوی گوگل نظارت داشته باشند، افزایش رتبه در جستجوی گوگل را کنترل کنند و تصمیمات درستی را در خصوص نحوه نمایش سایت در نتایج جستجو اتخاذ کنند .اگر متخصص سئو هستید به شما پیشنهاد می کنیم حتما آموزش سرچ کنسول را دنبال کنید.

مدیر ‌سایت : به عنوان مدیر سایت، شما باید از سلامت سایت خود مطمئن شوید، لذا گوگل وبمستر تولز یا ابزار گوگل کنسول این امکان را به شما می‌دهد تا بر سایت خود نظارت داشته باشید، خطاهای رخ داده را مشاهده کنید و از مشکلات امنیتی چون ورود بدافزار به سایت، به سرعت مطلع شوید.

برنامه‌نویس : اگر شما طراح و برنامه‌نویس سایت هستید، کنسول گوگل به شما کمک می‌کند تا برخی از مشکلات رایح در کدنویسی، مانند خطا در داده‌های ساخت یافته را برطرف کنید.

آکادمی سئو ویستا مجموعه ای از آموزش ابزارها و مفاهیم سئو را برای یادگیری سریع تر و بهتر آماده کرده است. یکی از این آموزش ها آموزش سرچ کنسول گوگل است که بصورت مرحله به مرحله تمامی نکات و قسمت ها توضیح داده شده است.

اصلی ترین ابزار سئوکار : سرچ کنسول گوگل

برنامه های مشابه Seo Academy

فروشگاه اینترنتی و آنلاین کتاب کمک درسی با تخفیف و ارسال رایگان

ketabsan

Offline Mode
0
سفر به ماه

Shahzad Dana

Offline Mode
0
ویژگی های استفاده از جم و سی پی در بازی های هی دی، براول استارز و کالاف دیوتی

Gem And CP

Offline Mode
5
Twitter-Logo

First twitter tweet

Offline Mode
5
1.0

نظرات کاربران

 • هنوز دیدگاهی ثبت نشده است

ارسال دیدگاه